Kolikrát nevedou lidé tak dokonalý život, jaký by podle nich tento měl být! Nemají to, co by chtěli, a to ne proto, že by to nebylo k dispozici, ale prostě proto, že na to nemají peníze. A když nemají peníze, nemohou si to prostě od nikoho koupit.
Takové nepříjemnosti potkají aspoň někdy v životě pomalu každého z nás. A protože nikdo netouží po strádání, protože si chce každý žít spokojeně, je logické, že když už nám dojdou peníze, usilujeme o to, abychom někde sehnali další. A když už se nám je nepodaří vydělat, aspoň si nějaké půjčíme. Máme-li tedy od koho.
Jenže někdy nám nepůjčí nikdo z našich blízkých, a my jsme tak odsouzeni k žádání o půjčku od některého z finančních ústavů. A zpravidla se tak obrátíme na nějakou banku.
Jenže pomůže nám taková oslovená banka? Možná ano, možná ale také ne. To totiž obvykle záleží na tom, zda ji dokážeme přesvědčit o své bonitě, zda máme dost velké příjmy, čisté registry dlužníků a další pozitiva, jež se souhrnně označují jako bonita.
A co ti, kteří nedokážou prokázat svoji schopnost splácet, co ti, kdo nemají nic než finanční problémy? I ti mohou se žádostí o půjčku uspět. Ale vesměs ne v bance. Ti to musí zkusit u nebankovní společnosti, aby jim svitla naděje na nějakou tu půjčku.
Což ale neznamená, že by byly nebankovní nabídky něčím neplnohodnotným. I nebankovní pomoc může být výhodná a třeba i přímo dokonalá. Protože tady se žadatelé jenom odlišně posuzují, což dává naději i těm, kdo jsou pro banky nezajímaví. Například nebankovní hypotéka se tu poskytne klidně i hodně problematickým a nepříliš důvěry vzbuzujícím lidem, a to proto, že se tito musí za půjčené peníze zaručit zástavou své nemovitosti. Taková zástava tu nahrazuje takové záležitosti, jako jsou enormní příjmy a registry dlužníků, a proto tu uspějí i ti, kdo v bankách nemají naději. A když je tu ta možnost, proč ji nevyužít?