Poslední roky samozřejmě nepatří mezi hlavní období nových objevů, co se přírodních objevů v živočišné říši týče. Přesto Vás možná překvapí, kolik nových organismů se stále každý rok vynořuje na povrch. Číslo (pokud počítáme objevy z celého světa) se může vyšplhat (díky snazšímu určování DNA) na dvacet tisíc ročně. Z velké části se jedná především o hmyz, případně o zástupce obojživelníků. Mezi objevy se ale vyskytují i např. nové druhy opic či medvídků. Jaké jsou jedny z nejzajímavějších objevů? Jakých zajímavých pojmenování se jim dostalo?
Objevy
Jak již bylo zmíněno, ani třídě savců se nevyhnuly objevy. Mezi ty nejvýznamnější patří:
· Rhinopithecus strykeri – Tuponosá opice
Tato opice byla náhodně objevena v Barmě v roce 2012. Její fotka byla údajně známá již od roku 2010, ale nikdo z vědců ji do roku 2012 nespatřil živou. To je vysvětleno jejím malým počtem (uvádí se okolo 330-350 jedinců) a malým okruhem výskytu. Opice ale nebyla naprosto neznámá. Místní domorodci ji dávno znali a lovili, dokonce vědcům poskytli informaci, že se na ni dá narazit nejlépe za deště, kdy si kvůli postavení nosu schovává na stromech hlavu mezi kolena, aby jí nenapršelo do nosních dírek. Pokud se tak stane, prý hlasitě kýchá. Kvůli svému nosu a celkovému vzhledu bývá některými z legrace připodobňována k Michaelu Jacksonovi. To ale raději posuďte sami… Je mnoho článků a několik jejích fotek, a pokud byste chtěli, můžete na tento ohrožený druh i drobně přispět.
· Medvídek Olinguito
Nejmenší medvídkovitá šelma (hmotnost kolem 900g) byla objevena v roce 2013 a to v kolumbijských lesích. Zde se dlouhá doba, kdy o něm nebylo povědomí, vysvětluje převážně plachostí a noční aktivitou. Před rokem 2013 byl také mylně zařazen k čeledi, do které spadají například mývalové.
· Omnivorous Root Rat – „Kořenová krysa“
Objev nového druhu krysy sahá do nedávné minulosti – do roku 2017. Tato krysa byla objevena v Indonésii a pojmenována dle zvláštnosti v potravě (kořeny rostlin) – živí se ale jak rostlinami, tak živočichy.
Mezi plazi přibyl například:
· Brookesia micra – „Mikrochameleon“
Nejmenší chameleon světa! K jeho objevu došlo s velkou porcí štěstí v roce 2012 na Madagaskaru – měří totiž jen okolo 2,9 cm (i s ocasem).
Pojmenování
Většinou jsou nově nalezené druhy zvířat pojmenovány podle nějaké charakteristické vlastnosti, zvyku, rysu. Nezřídka se ale také stává, že nesou lidská jména či příjmení. Nejčastěji bývají pojmenovány po svém objeviteli, ale ani to nemusí být pravidlo. Někteří živočichové nesou jména slavných osobností. Existuje například vosa nesoucí jméno Shakiri, roztoč pojmenovaný lopezae podle Jennifer Lopez, žába Dendropsophus ozzyi – podle Ozzyho Osbourna nebo brouk Agra katewinsletae. Jeden z hadů objevených roku 2010 dostal název Matilda\’s horned viper (Matyldina rohatá zmije) podle pětileté dcery vědce, jehož tým hada objevil.