1. S prázdným žaludkem do obchodu? Nikdy!
Jedna z věcí, na kterou většina lidí zapomíná je fakt, že když jdeme do obchodu na nákup potravin a přitom cítíme hlad, tak nás to instinktivně vede k tomu, abychom nakupovali více jídla než je skutečně třeba. Takovému chování bychom se měli vyhnout a do obchodu bychom měli chodit vždy aspoň polosytí, jinak můžeme čekat, že se neuhlídáme a pak zbytečně budeme vyhazovat prošlé jídlo do koše.
2. Co si nemohu dovolit, na to si nepůjčím.
Velice zásadní a mnohdy opomíjené pravidlo. Znáte to. Jdete nákupním střediskem vedle se nachází prodejna mobilní telefonů a vás napadne se tam jít podívat. Zjišťujete a porovnáváte ceny a ve své hlavě počítáte, jak dlouho to budete splácet. Velice doporučujeme na takové chování zapomenout. Lepší je si postupně našetřit a pak až si koupit vybrané zboží jinak je to cesta ke zbytečné zadluženosti. Navíc můžeme být překvapeni, že zboží časem slevilo.
3. Kasičky, kasičky, zlaté kasičky.
Pamatujete na svou babičku s dědou jak, vždy měli hrníčky či kasičky, do kterých si dávali finance? Přesně tak to funguje. Je sice pěkné vidět na svém účtu tučný obnos, ale mnohem lepší je si po výplatě hnedka roztřídit finance na konkrétní věci a až pak si za zůstatek kupovat věci, které chcete. Takhle máte zajištěný pocit klidu, že na vše důležité máte.
4. Co je vlastně pro mě důležité?
Další ze způsobu jak si řádně uchránit peníze je psát si seznam věcí, které jsou pro nás důležité a musíme si je v blízké době sehnat a seznam věcí, které pro nás nejsou tak důležité, ale přesto je chceme, jelikož nám jejich koupě udělá radost. V praxi to vypadá tak, že zvažujeme, zda si koupit kvalitní notebook, jelikož ten náš se nám kazí a potřebujeme elektroniku k práci vs. koupě krásných povlečení a polštářů, které momentálně nepotřebujeme, ale udělá nám radost, jestli je někdy budeme mít.