Oslovit nějakou finanční instituci a vzít si u ní nějakou půjčku je docela běžná praxe. Počínají si tak nejednou i víckrát za život ti z nás, kteří se ocitli ve svízelné finanční situaci, z níž už nebylo jiného úniku.
Lidé si půjčují z nejrůznějších důvodů. Někdy proto, že je zklamaly příjmy, jimiž by se měly hradit všechny životní náklady, někdy kvůli nenadálým a nezvládnutelným výdajům, jež se nedají odsunout na později, až se na ně našetří, někdy kvůli něčemu jinému. To je různé.
Když člověk pocítí nedostatek finančních prostředků, zamíří dejme tomu někam do banky. Tady si podá žádost, doloží dostatečně vysoké příjmy, čisté registry dlužníků a jiné požadované údaje, je důkladně prověřen a když je shledán bonitním, potřebnou částku za daných podmínek dostane. A může ji používat, dokud si nedá své věci do pořádku.
Ovšem nejednou se stane, že takový žadatel nedokáže splnit to, co tu po něm chtějí. A pak, jak jistě správně tušíte, peníze nedostane. Banky přece nebude riskovat, že už své peníze nikdy více neuvidí.
Je to pro takového neuspokojeného žadatele nepříjemné, ale nedá se s tím nic dělat. Protože banky jsou ve svých požadavcích neoblomné.
Nebankovní společnosti ale naštěstí nikoliv. A když tedy někdo neuspěje v bance, může se často úspěšně ucházet aspoň o nebankovní hypotéku. Protože taková hypotéka na pozemek je i v případě problematických žadatelů často sázkou na jistotu. U té uspěje obvykle i ten, kdo by jinde neměl šanci. Tedy za předpokladu, že tento vlastní nějakou nemovitost. U nebankovní hypotéky lze totiž takovou nemovitost použít coby zástavu a díky té lze získat peníze klidně i tehdy, když je na tom žadatel ekonomicky hodně zle. Příjmy či registry dlužníků, exekuce a jiné problémy jsou tu díky oné zástavě málo významné, dá se tu akceptovat nejeden žadatelův nedostatek a tento si tak může půjčit, klidně i hodně peněz a na dlouho.