Tekoucí čistá pitná voda, stejně jako odvod odpadů, jsou v naší zemi běžným standardem prakticky v každé domácnosti. Není tedy divu, že pokud si stavíme dům, chceme jej mít napojený na vodovodní a kanalizační síť. Musíme však počítat s tím, že to není zadarmo. Cena vodovodní přípojky https://provodu.cz/stavebni-cinnost/ se navíc může vyšplhat do poměrně vysokých výšek, v závislosti na konkrétních podmínkách. Je tedy dobré vědět, co vše přitom vlastně platíme. V první řadě je to samozřejmě registrace nové přípojky na příslušných úřadech. Zde musí být zaevidovaná, aby nám mohlo být odečítáno vodné a stočné. K tomu patří i instalace vodoměru, který musí být nainstalován a zkontrolován pověřenou osobou. Tak bude zajištěna přesnost měření a tedy i to, že nebudeme platit příliš, a zároveň úřady nebudou kráceny.
Opomenout však nelze ani materiál. Ten tvoří především trubky o různém průměru, kterými bude voda proudit. V závislosti na velikosti domu pak můžete být nemile překvapeni, kolik jich vlastně budete potřebovat. Dobrou zprávou však je, že obvykle vydrží celá desetiletí, aniž by došlo k jejich poškození.
K jednorázovým výdajům patří i výkopové práce. Výše zmíněné trubky je totiž nutné rozvést nejen v domě samotném, ale také venku, kde budou napojeny na nejbližší vodovodní přípojku. Pokud máme velký pozemek a dům stojí až vzadu, pak můžeme mít rozkopanou prakticky celou zahradu. Bohužel, jiná cesta není.
Z výše zmíněného je tedy patrné, že se nejedná o nijak levnou záležitost. Proto je s těmito výdaji nutné počítat již při počáteční kalkulaci ceny, kdy zjišťujete, zda si vůbec můžete dovolit dům postavit, případně o jak vysokou hypotéku máte požádat.Naštěstí u většiny nových pozemků, určených právě ke stavbě domů, je již vodovodní a kanalizační přípojka zavedena. Je tedy ušetřena podstatně velká část práce, což se mimo jiné odrazí i na ceně. A asi není nikoho, kdo by nechtěl ušetřit.